Uczenie maszynowe a sieci teleinformatyczne - konferencja RiT
19/09/2024
#walkowiak #zsk

Na II Konferencji Radiokomunikacji i Teleinformatyki (KRiT) odbywającej się w Poznaniu profesor Krzysztof Walkowiak wygłosił prezentację "Zastosowanie metod uczenia maszynowego w sieciach teleinformatycznych" . W ramach wykładu przedstawione zostały wyniki dwóch projektów OPUS, którymi kierował profesor, a swój udział mieli również inni naukowcy z katedry.

Pierwszy z projektów nosił nazwę "Optymalizacja kognitywnych sieci optycznych". Są to sieci z dodatkowymi procesami kognitywnymi, czyli takimi, które - zgodnie ze słownikiem oksfordzkim - są "mentalnym działaniem lub procesem zdobywania wiedzy i zrozumienia tej wiedzy poprzez myśl, doświadczenie i zmysły". Oznacza to, że wykorzystują dodatkowe procesy, na przykład modele uczenia maszynowego, do dostosowania do zadań. Więcej na jego temat przeczytać można na stronie NCN lub w archiwum projektów Katedry.

Drugi z kolei to "Zaawansowane metody optymalizacji wielowarstwowych sieci uwzględniających aplikacje". W jego ramach sieci modelowane jako były jako zestaw oddzielnych warstw i były optymalizowane z użyciem narzędzi uczenia maszynowego. Modele mogły rozróżniać rodzaje przychodzącego ruchu sieciowego żeby jak najlepiej je obsługiwać, w zależności od ich wymagań dotyczących różnych parametrów, np opóźnienia czy szyfrowania. Więcej informacji na stronie NCN lub na stronie Katedry.

Sama konferencja KRiT stanowi kontynuację dwóch znanych, mających wieloletnią tradycję, corocznych imprez: Krajowego Sympozjum Telekomunikacji i Teleinformatyki (KSTiT) oraz Krajowej Konferencji Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji (KKRRiT). Jest najważniejszym w Polsce wydarzeniem dla środowiska naukowego zajmującego się sieciami teleinformatycznymi.